15 mar

Gloria wraca do grobu…

Wczoraj, podczas premiery w katowickim kinie Kosmos udało nam się zamienić kilka słów z Panem Prezydentem Bytomia. Nie omieszkaliśmy zapytać kurtuazyjnie o Glorię, o której wiadomo już, że nie zostanie odbudowana i podzieli smutny los wielu bytomskich kamienic. Pan Prezydent zapewnił nas, że Gloria zostanie odbudowana, zaś jego decyzja co do odbudowy jest ponoć niezmienna od dnia pożaru.

Po czym chwilę później udało nam się uciąć sympatyczną pogawędkę z Panią Prezydent, zastępczynią Pana Prezydenta, która na wieść o deklaracji Pana Prezydenta sprzed kilku minut zrobiła wielkie oczy ze zdumienia i stwierdziła, że upewni się co do tego, czy Pan Prezydent rzeczywiście wie co mówi. Czyli nic nowego, efekt znamy. Niektórzy zrzucili to na karb stresu, jaki prezydenci przeżywają odkąd inny oddolny ruch społeczny (traktowany jeszcze niedawno przez władze z tym samym uśmieszkiem pobłażania co my swego czasu) zebrał w tydzień prawie całą wymaganą liczbę głosów niezbędną do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania obecnych władz.

Z okazji zbliżającej się pierwszej rocznicy podpalenia Glorii przez włamywaczy, pragniemy podziękować Wam wszystkim, za wspieranie inicjatywy reaktywacji tego kultowego kina groszem, czynem, pomysłami, kontaktami i dobrym słowem wyrażanym chociażby na niniejszym blogu czy FB. Specjalne podziękowania składamy ponownie na ręce Pani Sabiny, która jako pierwsza dokonała wpłaty na rzecz odbudowy kina. Dziękujemy także urzędnikom bytomskiego magistratu i urzędu skarbowego. Wbrew pozorom mieliśmy wśród nich wielu stronników. Gdyby nie ich czujność Gloria już dawno byłaby sprzedana w jakichś szemranych okolicznościach. Mimo wszystko warto było powalczyć o to kino, patrzeć jak wbrew przeciwnościom losu i głosom sceptyków udawało się czynić postępy w jego reaktywacji aż do pamiętnego pożaru.

Miała być nasza skromna Gloria symbolem odradzającego się Bytomia poprzez kulturę, dbałość i szacunek dla wspólnego dziedzictwa. Miała być synonimem pojednania polsko-niemieckiego, sojuszu na rzecz wspólnej przyszłości Bytomia ponad podziałami i uprzedzeniami w kontekście regionalnym, wreszcie dowodem na współistnienie kina artystycznego obok komercyjnego bez szkody dla żadnego z nich. Chociaż stała się symbolem czegoś zgoła odmiennego, dowodem na tę ostatnią, najczęściej negowaną tezę jest BCKino, które serdecznie Wam polecamy.