Historia

rynek1935
Rynek w 1935 r.

Jak wskazuje księga adresowa z 1934 roku, kino nosiło już wówczas nazwę „Gloria”. Seanse odbywały się codziennie. Ceny biletów wynosiły 30, 50 i 80 feningów dla dzieci oraz 55, 70 i 85 feningów dla dorosłych. W szczycie inflacji, za wstęp do bytomskich kin należało zapłacić nawet 1 markę. Nowe sezony w Glorii były zawsze inaugurowane kinowymi nowościami. Do końca września premiery odbywały się w zaledwie kilkudniowych odstępach.

Dzięki zachowanej prasie lokalnej, wiemy co przed wojną wyświetlano w Glorii. W poczytnym dzienniku Ostdeutche Morgenpost sprawom filmu poświęcano wiele miejsca. Ostatnia strona zwykle zawierała repertuary kin, a w dniu premiery przybierała szatę graficzną stylizowaną na plakat filmowy. W lipcu 1935 roku dzieci odwiedzające Glorię oglądały „Wyspę skarbów” Victora Fleminga, we wrześniu „Hrabiego Monte Christo” Rolanda V. Lee wraz z kreskówkami o Myszce Miki. W styczniu i lutym 1938 r. wyświetlano „Czar Cyganerii” z udziałem sosnowiczanina Jana Kiepury i Marty Eggerth w reżyserii Gezy von Bolvary’ego. W dniu wybuchu II Wojny Światowej, 1 września 1939 roku, w Glorii prezentowano komedię muzyczną.

rynek1945
Rynek w 1945 r.

W trakcie wojny gatunek ten często gościł w repertuarze, by poprawić nastroje tutejszej społeczności. W 1944 roku zamknięto wszystkie teatry i sale koncertowe, w wyniku czego kina stały się jedyną formą rozrywki dla mieszkańców, ale liczba seansów była ograniczona do trzech w ciągu dnia. Jeszcze w grudniu tego roku wyświetlano w Glorii dwie premierowe komedie. Tutejsze kina działały niemalże do końca wojny, aż do momentu, gdy do Bytomia wkroczyła Armia Czerwona. Choć w mieście praktycznie nie prowadzono żadnych walk, wiele budowli zostało zdewastowanych. Spłonął wówczas ratusz wraz z całą zachodnią pierzeją Rynku, a także pałace w Miechowicach i Szombierkach i wiele wspaniałych kamienic. Czerwonoarmiści nie ominęli też bytomskich kin i wszystkie zdewastowali do tego stopnia, że korzystanie z nich było niemożliwe. Pierwszym kinem uruchomionym po wojnie było Odrodzenie, które – co potwierdza książka adresowa z przełomu 1945/1946 roku – mieściło się w miejscu Glorii. Działało wówczas jako prywatne przedsiębiorstwo, należące do Jana Kołodzieja. Pierwsze seanse odbyły się prawdopodobnie już w maju 1945 r. Kolejne kino w Bytomiu otwarto dopiero kilka miesięcy później, w październiku, a był nim Bałtyk przy ul. Katowickiej. Spośród ośmiu kin istniejących w Bytomiu przed wojną, w 1949 roku funkcjonowały tylko cztery. Z czasem jednak ta liczba wzrosła, a Odrodzenie powróciło do nazwy Gloria.

W latach 90-tych XX wieku kino było prowadzone przez spółkę Adamark S.C., która ku uciesze widzów wyposażyła je w system dźwiękowy Dolby-Stereo. W 1999 roku ówczesny operator kina otrzymał nagrodę prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury „Muza”. Na przełomie wieków Gloria była znana z „Klubu Filmowego” prezentującego ambitne produkcje oraz cykli edukacyjnych dla maturzystów i „Filmowej Akademii Nastolatków”. W latach 2001-2002 gościła trzy edycje popularnego objazdowego festiwalu „Filmostrada”.

< Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | Następna >