Jak powraca do życia bytomskie kino Gloria?

Czy bytomianie będą mogli przyjść na seans filmowy i nacieszyć wzrok offową sztuką w „nowej” Glorii 2010 roku, w 80 rocznicę jej powstania? Kinowa perełka w opałach.

W kwietniu 2008 roku została powołana Fundacja Kino Gloria w Bytomiu. Jej priorytetowym celem jest przywrócenie do życia kultowego bytomskiego kina oraz kontynuacja jego kulturotwórczej działalności.

Ponowne otwarcie jest planowane na 2010 rok w 80-te urodziny kina. Ma ono jednak wprowdzić powiew świeżości do zabytku.

W myśl Fundacji zmienić ma się wiele. Począwszy od wystroju wnętrza, poprzez nowocześniejszą aparaturę, a skończywszy na repertuarze. Zamiast komercyjnych produkcji oferowanych wcześniej widzom bytomskiej Glorii, będzie można zatopić wzrok i pobudzić inne zmysły w kinie bardziej ambitnym, wyszukanym. Ma to być tzw. kino studyjne. Na scenie Glorii mają też gościć teatry offowe, które będą zapraszane przez Bytomskie Centrum Kultury.

- Wystąpiły pewne utrudnienia prawne w związku z przekazaniem nieruchomości do użytkowania Fundacji – tak o aktualnym stanie tej sprawy mówi Mariusz Wróbel, Przewodniczący Rady Fundacji, jednocześnie Dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury. – Miasto nie chce oddać budynku kina w bezpośrednie posiadanie Fundacji, chce je przekazać Bytomskiemu Centrum Kultury, a to ma je udostępnić Fundacji – dodaje Wróbel.

Niedogodności te związane są z dwoma różnym interpretacjami ustawy dotyczącej nadania własności do nieruchomości.

- Przez to, że sprawa się skomplikowała i stoi teraz nieco w martwym punkcie nie można się było ubiegać o żadne fundusze unijne w tym roku – mówi z żalem MM Silesii Daniel Lekszycki, zainteresowany losem kina dziennikarz portalu bytomski.pl.- Będzie można to dopiero zrobić na przyszły rok – dodaje Lekszycki.

Mimo tego Urząd Miasta w Bytomiu zapewnia, że leży mu na sercu los kinowej perełki.

- Odnosimy się do tej sprawy z wielką życzliwością, oferując wszelką możliwą w granicach prawa pomoc- zapewnia Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Bytomiu. – Mamy nadzieję, że Fundacji powiedzie się przywrócenie kina do życia – dodaje Krzemińska-Kruczek.

Fundacja Kino Gloria mimo wszystko nie poddaje się, wciąż szuka porozumienie w tej sprawie. Prowadzone są częste rozmowy i urządzane spotkania z samorządowcami.