Kino Gloria stawia kolejne kroki

Fundacja Kino Gloria wykonuje kolejne kroki w drodze do celu, jakim jest udostępnienie mieszkańcom srebrnego ekranu przy Rynku.

Przed dwoma tygodniami fundacja złożyła pismo do władz miasta o użyczenie lokalu, w którym działała Gloria. Jest to konieczne, aby możliwe było uzyskanie środków na reaktywację kina, a przede wszystkim na jego modernizację. Bez tytułu prawnego do nieruchomości, fundacja nie może nawet wpuścić do środka specjalistów, którzy określą co należy zmienić i przygotują projekt modernizacji Glorii.

Prezydent w rozmowach z nami bardzo pozytywnie wypowiada się o naszej inicjatywie – mówi Marek Kasperski, prezes fundacji. Ma on nadzieję, że decyzja o użyczeniu lokalu szybko zapadnie, ponieważ rozpoczęły się wakacje i niebawem wielu urzędników może wyjechać z miasta, co wpłynie na spowolnienie przekazania tytułu prawnego do kina.

Innym postępem fundacji jest uruchomienie witryny internetowej. Jej adres jest taki sam, jak dawnej strony kina – www.gloria.bytom.pl. Można na niej znaleźć historię Glorii, zdjęcia archiwalne z lat 30-tych XX wieku, fotografie prezentujące obecny stan wnętrz, statut fundacji, artykuły prasowe na jej temat i oczywiście dane kontaktowe. Witryna internetowa ma ułatwić dostęp do informacji na temat kina oraz przybliżyć zainteresowanym ideę działalności fundacji.

Gloria na swoje 80-te urodziny
Gloria ma ponownie otworzyć swoje drzwi dla widzów w 2010 roku, gdy będzie obchodzić swoje 80-te urodziny. Osoby pamiętające je sprzed zamknięcia w kwietniu zeszłego roku powinny być pozytywnie zaskoczone. Zmienić się ma bardzo wiele. Począwszy na wystroju wnętrz, a kończąc na nowocześniejszej aparaturze. Zmianie ulegnie również repertuar. Gloria nie będzie już serwować produkcji komercyjnych, lecz stanie się tzw. kinem studyjnym oferującym ambitne filmy. Scena Glorii ma służyć też teatrom offowym, które zapraszać do miasta będzie Bytomskie Centrum Kultury. Dzięki temu zapełniona zostanie luka w ofercie kulturalnej Bytomia oraz kino uniknie konkurencji z Cinema City powstającym w galerii handlowo-rozrywkowej przy pl. Kościuszki.