Kultowe kino Gloria w płomieniach

Budynek kultowego bytomskiego kina Gloria stanął w ogniu we wtorek tuż po godz. 19. Dym był tak gęsty, że wdarł się do sąsiedniej kamienicy, z której trzeba było ewakuować mieszkańców.

Kino Gloria, otwarte w 1931 roku (początkowo pod nazwą Capitol), w momencie powstania należało do najnowocześniejszych kin w kraju. Dopiero cztery lata temu przegrało konkurencję z multipleksami i zostało zamknięte, jednak staraniem lokalnych społeczników miało zostać reaktywowane. Dwa tygodnie temu powstał nawet projekt renowacji jego zabytkowego budynku, wzniesionego na stalowym szkielecie, w tej samej technologii, co nowojorskie drapacze chmur.

Teraz plany reaktywacji kina stanęły pod znakiem zapytania. Pożar był tak duży, że bytomscy strażacy musieli wezwać posiłki – w szczytowym momencie w akcji brało udział 11 samochodów i 60 strażaków z Bytomia, Chorzowa, Zabrza, Radzionkowa i Rybnika.

Dym był tak gęsty, że wdarł się do sąsiedniej kamienicy, z której trzeba było ewakuować mieszkańców. Na szczęście pożar nie rozprzestrzenił się na pobliskie budynki.

Według informacji strażaków, spaliła się część kinowej sali, w kilku miejscach przepaleniu uległ też drewniany dach. – Aby dokładnie określić zasięg pożaru, najpierw trzeba będzie oddymić salę i sąsiednie pomieszczenia. Akcja dogaszania może zająć co najmniej kilka godzin – informowali w nocy strażacy.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.