Pogorzelisko w kinie Gloria ocenili eksperci

We wnętrzu spalonego kina Gloria wykonywano ekspertyzę, która ma odpowiedzieć na pytanie: Czy uda się odbudować kultowe kino czy nadaje się ono wyłącznie do rozbiórki?

Fundacja Kino Gloria liczy na to, że z jednego procent przekazywanego podatku uda się wspomóc odbudowę kina. Nim dowiemy się, czy to marzenie wkrótce ma szanse się urzeczywistnić na miejscu pracują specjaliści i sprawdzają czy konstrukcja została naruszona na tyle, że budynek nadaje się wyłącznie do rozbiórki czy może pojawi się światło w tunelu. Na dzień dzisiejszy inspektor nadzoru budowlanego postanowił wyłączyć obiekt z użytku.

Funkcjonuje tam jednak pizzeria, ale jak podkreślają fachowcy, pożar kina nie zaszkodził jej w ogóle.

Bardzo wysoka temperatura panująca w trakcie pożaru mogła spowodować odkształcenie się szkieletu konstrukcji stalowej. Widząc ogrom zniszczeń, jakich dokonały płomienie trudno prorokować. Jeśli eksperci wydadzą pozytywną opinię co do przyszłości kultowej Glorii, prace remontowe mogłyby ruszyć jeszcze jesienią. Przypomnijmy, że ogień na początku kwietnia podłożyli trzej nastolatkowie, których policja namierzyła w dobę.

W środę specjaliści z Naczelnej Organizacji Technicznej wykonywali ekspertyzę we wnętrzu spalonego budynku. Prace wykonywano na zlecenie i koszt ubezpieczyciela – firmy UNIQA. – Fachowcy z Łodzi prowadzą prace zarówno pod kątem technicznym, jak i szacowania strat. Ekspertyzy pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle obiekt nadaje się do remontu czy już tylko do całkowitej rozbiórki – wyjaśnia Barbara Prenzena, kierownik działu technicznego, zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej Szymanowskiego 2, w której w skład wchodzi budynek po kinie „Gloria”.

Najprawdopodobniej za około miesiąc poznamy wyniki ekspertyz. Straty wstępnie szacuje się na od 3 do nawet 5 mln złotych!

Nasi internauci nie są zgodni, co do kwestii odbudowy Glorii ze zgliszczy. – Grupka zapaleńców dążąca do reaktywacji Glorii powinna być noszona na rękach. W Bytomiu takich ludzi brakuje, takich którym chce się coś robić dla dobra miasta. Niestety większość bytomian potrafi tylko narzekać na innych, ale sami palcem nie kiwną, a później się dziwią, że wszędzie syf – uważa jeden z mieszkańców Bytomia.

- Ja w Glorii spędziłem wiele wspaniałych chwil. W zasadzie się tam wychowałem. Filmostrada, poniedziałkowy Klub Filmowy, Filmowa Akademia Nastolatków, Gwiezdne Wojny, Władca Pierścieni, Matrix i błyszczący znaczek Dolby Digital na drzwiach do sali – to wszystko przywołuje dobre wspomnienia – snuje opowieść.

W gąszczu komentarzu nie brakuje i nieco bardziej sceptycznych głosów. – A że wygląda tak jak wygląda to dowód na to, że w Bytomiu tradycyjne kino nie jest potrzebne. Wystarczy multipleks w którym można kupić w promocji bilet za pół ceny – ocenia na www.bytom.naszemiasto.pl Piotrek.